Sea Bella 

Kalkan's first tour boat owner Captain Mehmet (Yağlı) and his team with more than 30 years of experience on the boat tour in Kalkan is a different experiment for you.

 Sea Bella departs from Kalkan Harbor at 10.30 and goes back to the harbor at 17.30. The length of our boat is 24 meters and has a capacity of 50 people.

 Sea Bella boat trip gives an average of 40 minutes of swimming break in 5 bays and in each bay there will be provided important and historical information about the region. We strive to be with our guest in every moment so that our guests can complete the tour nicely.

 The sea is easily accessible from the platform on the back side of our boat. A rich lunch menu consisting of 8 varieties is prepared at 13 o'clock. The products are completely fresh and served daily, and our menu consist of rich Mediterranean cuisine. Hot Turkish tea, cakes and fruit service are waiting for you at 16:00.

 In our boat we organize tours mostly in groups. In addition, parties, entertainments, birthdays, special days (marriage, engagement, etc.) can celebrate on our boat.

The daily price of the Sea Bella daily tour boat is 1500 ₺ per person (£35).

 In particular, the rental fee for the months of July, August and September 1800 Pounds (65000 ₺).

 All of these prices include lunch, tea, cakes and fruit time.

NOTE: There is an additional charge for all drinks.

......................................................................................

Sea Bella Junior 

 Sea Bella Junior Boat has the only female captain of the Kalkan and Kas region.

 The tour program is a bit flexible because Sea Bella Junior generally appeals to families or small groups. Generally we depart from Kalkan Harbor at 10:30 am and return at 17:30. This boat is 16 meters traditional wooden boat and can accommodate up to 12 people.

 Sea Bella Junior special tour’s route is determinig by asking our guests and we are moving according to their request. But in general we have a swimming break in 4 or 5 bays and we follow the route of Kalkan Boat Tour.

 With the newly developed portable ladder in our boat, sea descents and departures have been made very easy. Our boat also has an optional powerful music system and drone.

 The lunch is prepared with 8 different kinds of fresh products using local recipes and the most delicious menu of Kalkan is served by our captain. In the last bay, our captain makes cake in the oven and serves with tea. In general, the family concept is in the forefront in Sea Bella Junior.

 The price of the Sea Bella Junior tour boat is 450 - 500 Pounds (average 16000₺) depending on the season.

Kalkan Akvaryum Bay 

Fırnaz Bay

Mud Bath ( Gerenlik Beach )

Mouse Island or Snake Island

Frenk Bay

There are no comments yet. Make the first comment.

Sea Bella

Kalkan'ın ilk tur teknesi sahibi Kaptan Mehmet (Yağlı) ve ekibinin ortalama 30 yılı aşkın tecrübesiyle tekne turuna Kalkan'da farklı bir boyut kazandırıyoruz.

Sea Bella Kalkan Limanı’ndan saat 10.30’da ayrılıp 17.30’da limana geri dönmektedir. Teknemizin boyu 24 metre ve 50 kişilik bir kapasiteye sahiptir. Sea Bella teknesi ortalama 5 koyda, 40 dakika yüzme molası vermektedir ve gidilen her koyda bölgeye ait önemli ve tarihi bilgiler verilmektedir. Misafirlerimizin turu güzel tamamlayabilmeleri için her anlarında yanlarında olmaya gayret ediyoruz. Teknemizin arka tarafında bulunan platformdan denize kolayca girilmektedir. Saat 13:00’de 8 çeşitten oluşan zengin bir öğle yemeği menüsü hazırlanmaktadır. Ürünler tamamen taze ve günlük servis edilmekle birlikte menülerimiz zengin Akdeniz Mutfağından oluşmaktadır. Saat 16:00’da ise sizi bekleyen sıcak Türk çayı, kek ve meyve servisi ikramlarımız arasında yer alır. Teknemizde çoğunlukla toplama gruplar halinde turlar düzenlemektedir. Bunun yanı sıra partiler, eğlence, doğum günü, özel günlerinizi de (evlilik, nişan vs.) teknemizde kutlayabilirsiniz.

Sea Bella günlük tur teknesinin kişi başı günlük fiyatı 1500 TL’dir (35 Pound).

Özel olarak kiralama ücreti Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları için 1800 Pound (65000 TL).

Tüm bu fiyatların içerisinde öğle yemeği, çay, kek ve meyve saati dahildir.

NOT: Tüm içeceklerden ek ücret alınmaktadır

..........................................................

Sea Bella Junior 

 Sea Bella Junior genel olarak özel aile veya gruplara hitap ettiği için tur programı biraz esnektir. Genel olarak saat 10:30' da Kalkan Limanı’ndan hareket ediyoruz ve 17:30'da dönüyoruz. 16 metre geleneksel ahşap tekne olan bu teknemiz 12 kişi kapasitelidir.

 Sea Bella Junior özel turlarında koy ve rota belirlemesini misafirlerimize sorarak yapıyoruz ve onların isteği doğrultusunda hareket ediyoruz. Ama genel olarak 4 veya 5 koyda yüzme molası veriyoruz ve Kalkan Tekne Turu rotasını izliyoruz. Kalkan'ın ilk ve Tek Bayan Kaptanı ile Sea Bella Junior teknesinde hizmet vermekteyiz. Teknemizde yeni geliştirilmiş portatif süvari merdiveniyle denize iniş ve çıkışlar çok kolay hale getirildi. Ayrıca teknemizde isteğe bağlı güçlü müzik sistemi ve drone bulunmaktadır. Öğle yemeğini ise kaptanımız yöresel tarifleri kullanarak taze ürünlerle 8 çeşit hazırlamaktadır ve Kalkan'ın en lezzetli menüsünü sunulmaktadır. Son koyda ise kaptanımız teknemizde bulunan fırında tazecik kek yapmaktadır ve çayla beraber servisi yapılmaktadır. Bu teknemizde genel olarak aile konsepti ön plandadır.

 Sea Bella Junior tur teknesinin fiyatı sezona bağlı ortalama 16000 ₺ ( 450 - 500 Pound)

Kalkan Akvaryum Koyu 

Fırnaz Koyu 

Çamur banyosu ( Gerenlik Plajı )

Fare Adası veya Yılan Adası

Frenk Koyu

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

turkeycharter.com © All Rights Reserved - 2019 - Böceksoft
Top Rezervasyon ONLINE REZERVASYON BEST RATE GUARANTEE
4-11 years